• ERCİYESSPOR TARİHİ


  4

  İlk Yıllar


  Kayseri Erciyesspor Kulübü, İlk Olarak 1932 tarihinde kurulan Erciyesspor, 1966 yılında Erciyesspor, Ortaanadoluspor ve Sanayispor'un birleşmesiyle (01.07.1966) tarihinde Kayserispor adını almış 1988 tarihinde Kayseri Emniyetspor Erciyesspor ismini almıştır.


  3. Lig ve 2. Lig'e Yükseliş


  3 sezon Türkiye 3. Lig'i ne çıkmak için mücadele etmiş ancak finallerde kaybetmiştir. 1988 yılında Kayseri Emniyetspor,3.lige çıktığında ise Emniyet takımlarının ligden çekilmesi gerektiği yönünde Enmiyet Genel Müdürlüğü'n ce karar verilince Kayseri Emniyet Müdürü Yaşar Gökışık'ın gayretleri ile sivil bir yönetim oluşturularak Siyah-Beyaz renkler ile Kayseri Erciyesspor ismi yeniden canlandırılmıştır.3-4 sezon bu isim ve renklerde mücadele eden Kayseri Erciyesspor, Kayseri Büyükşehir Belediyespor ile birleşerek Mavi-Beyaz renkler ile Büyükşehir Belediye Erciyesspor ismi ile 3. lig de mücadelesine devam etmiştir. Bir süre sonra Kulüp Melikgazi Belediyespor'a devredilmiş ve renkleri Kırmızı-Sarı olmuştur. 1999 yılında ise İşadamı Hacı Boydak, kulübü devralmıştır. Forma Rengini Sarı-Lacivert ve Kulübün ismini Hacılar Erciyesspor olarak değiştirmiştir. Kayseri'li gençlerden ve Kayseri'li Teknik Heyetten oluşan bir ekip kurulmuştur. İlk yılında Türkiye 2. Ligi'ne çıkmıştır. 2000-2001 sezonunda grubunu lider olarak bitirip Play-off oynama hakkı kazanmıştır. Play-off´da başarılı bir sezon geçirmiş ve ligi 6. bitirmiştir. 2. Lig A Kategorisi'nde oynamayı hak kazanmıştır. Sezon sonunda Hacı Boydak ,Büyük Şehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile görüşerek Kayserispor ve Hacılar Erciyesspor'u birleştirip güçlü bir ekip oluşturma kararı almıştır. Hacılar Erciyesspor'dan bazı futbolcular Kayserispor'a aktarılmıştır. Yönetimine (23.06.2001) tarihinde Memduh Büyükkılıç getirilmiştir. Takımın ismi Erciyesspor, forma rengi ise Kırmızı-Sarı olarak değiştirilmiştir. 2001-2002 sezonunda şansız bir şekilde 2. Lig A Kategorisi'nden küme düşmüştür. 2002-2003 sezonunda 2. Lig B Kategorisi'ne düştüğü sezon tekrar şampiyon olarak 2. Lig A Kategorisi'ne yükselmiştir.
  Süper Lig


  2003-2004 sezonunda 2. Lig A Kategorisi'nde şampiyon olarak Süper Lig'e çıkan 61. takım olmuştur. 9 Temmuz 2004 tarihinde yapılan Genel Kurul ile Süper Lig hakkını Kayserispor'a devretmiştir. Takımın Başkanlığına Enver Kemaloğlu, Teknik Direktörlüğünü ise Mustafa Uğur yapmakta iken 2004-2005 Sezonunda 2. Lig A Kategorisi'nde mücadele eden Kayseri Erciyesspor tekrar şampiyon olarak Süper Lig'e yükselmiştir.Kayseri Erciyesspor 2005-2006 sezonunda Süper Ligi 40 puanla 10.sırada tamamlamıştır.Ancak bir sonraki sezonda Süper Ligi 37 puanla 17.sırada bitirip PTT 1.Lige düşmüştür.PTT 1.Lig 2012-13 sezonunu şampiyon tamamlayan Kayseri Erciyesspor 2013-14 sezonunda Spor Toto Süper Lig'de mücadele etmektedir.


  Kurucu Listesi


  Necdet Soner, Rauf Işıldar, İbrahim Bamyacıoğlu, Rıfat Gönen, Şaban Cenkçi, Aydemir Doğan, Mehmet Ali Berkman, İhsan Sahil, Hüseyin Birkan, Haşmet Yıldız, Mücait Pekçetinkaya, Osman Kavuncu, Naci İmamoğlu, Mehmet Çetinkayalı, Hayri Karahisarlı, Seyfi Gözübüyük, Saadettin Kızıklı, İsmet Askeram, Alpay Aktan, Samim Gavremoğlu, Mehmet Özateş ve Ercüment Vanoğlu • Sponsorlarımız •  
 •  
 •  
 •  
 • - Kayseri Erciyesspor Kulübü